7 września 2019

"Człowiek o 24 twarzach" - Daniel Keyes



   "Człowiek o 24 twarzach" to reportaż dotyczący jednego z najsłynniejszych ludzi w USA. William Stanley Milligan, bo to o nim mowa, pod koniec lat '70 został oskarżony o  rabunki i gwałt na trzech studentkach. Miał wówczas 26 lat. I jako jedyny, nie tylko w USA ale również na świecie, został uniewinniony z powodu choroby psychicznej. W czasie procesu został skierowany na badania psychologiczne, które ujawniły zaburzenia dotyczące rozdwojenia jaźni. A dokładniej mówiąc, cierpiał na zaburzenie zwane osobowością wieloraką. W jego umyśle "żyły" aż 24 osoby(!).

"Kiedy zrozumiał, że jest inny niż pozostali ludzie, że nie wszystkim wymyka się czas, że wszyscy naokoło zgodnie twierdzili, że robi i mówi rzeczy, których tylko on jeden nie może sobie przypomnieć, doszedł do wniosku, że jest nienormalny."
   Osobowość wieloraka to tak zwane zaburzenie dysocjacyjne świadomości. Jest to stan, w którym dana osoba przejawia co najmniej dwie różne osobowości. Do takiego rozdwojenia jaźni dochodzi najczęściej w skutek silnych przeżyć traumatycznych, z którymi dana osoba nie może sobie poradzić. Spycha więc takie wspomnienia głęboko w podświadomość i żyje dalej jakby nigdy nic się nie stało. Podzielona osobowość "żyje" w jednym ciele i najczęściej nic o sobie nie wie. Zdaża się jednak, że takie osobowości doskonale zdają sobie sprawę z występowania innych. Nigdy jednak nie wie o nich osobowość podstawowa. Każda z tych osobowości mocno różni się od siebie. Nie tylko charakterem ale również upodobaniami, tonem głosu, sposobem poruszania się, ilorazem inteligencji, wspomnieniami, płcią, wiekiem. I zapewne różni je wiele innych rzeczy. Na świecie znanych jest kilka przypadków tego zaburzenia.

Źródło: https://bliss.natemat.pl

   Najbardziej, oczywiście, kontrowersyjnym przypadkiem jest właśnie William Stanley Milligan. U niego również odkryto, w czasie leczenia, najwyższą liczbę osobowości alternatywnych. I wszystkie o sobie wiedziały, a nawet potrafiły się porozumieć i wspólnie podejmować decyzje odnośnie ich życia.  Nazywały siebie samych osobami. Odrębna osobowość była dla nich obraźliwa. Wszystkie osobowości mówiły również, że są "rodziną" i należycie starali o siebie dbać nawzajem. Jednak tylko dziesięciorgu z nich pozwalano wychodzić na świat.  Pozostała trzynastka została zakwalifikowana jako osobowości niepożądane. Decyzję taką podejmował Arthur, który jako pierwszy dowiedział się o innych osobowościach. Arthur miał lat 22 i był Brytyjczykiem, palił fajkę i był samoukiem w zakresie medycyny, chemii i fizyki. Pełnił też rolę dominującą. W sytuacjach bezpiecznych to on podejmował właśnie decyzje jaka osobowość może pojawić się na świecie. Niestety nie zawsze potrafił on utrzymać nad wszystkimi kontrolę. Gdy dochodziło do jej utraty nastawał tak zwany czas "pomieszania", w którym dochodziło do kradzieży czasu. Wówczas kontrolę nad świadomością przejmowali niektórzy z niepożądanych. Większość osobowości z "czarnej listy" prowadzili do destrukcyjnych zachowań. Wprowadzali oni niepotrzebny chaos oraz pakowali w kłopoty nieświadomego niczego Billego.
"Badanie pacjentów z osobowością wieloraką mówi nam coś na temat kontroli nad umysłem i ciałem. Sądzę, że ludzie z osobowością wieloraką stanowią w rzeczywistości jeden z tych eksperymentów natury, które powiedzą nam coś więcej o nas samych.."
   W przypadku Billego wszystko zaczęło się w wieku czterech lat kiedy to Milligan czuł się na tyle samotny, że wyobraził sobie niewidocznego przyjaciela do zabaw. Była to pierwsza, bezimienna osobowość, którą wytworzył jego umysł. Po samobójczej śmierci ojca, który nie potrafił sobie poradzić z końcem kariery, życie małego Billego jeszcze się pogorszyło. I tak po kolei na świat przyszła 3letnia Christene, która bardzo lubiła bawić się z siostrą Billego, Kathy. Jednak ciągle była karana za podkradanie małej Kathy zabawek lub za rysowanie na ścianie. Matka na chłopca krzyczała w nerwach i nim potrząsała.  Aby bronić się przed agresją na świecie pojawił się 4letni Shawn, który  był głuchy. Najgorsze jednak miało dopiero nadejść. Matka Billego w 1963 roku wyszła za mąż za Chalmera Milligana, który dopuścił się brutalnego gwałtu na chłopcu gdy ten miał dziewięć lat. To zdarzenie doprowadziło do rozpadnięcia się umysły chłopca na 24 kawałki. W ciągu kilku następnych lat powstawało coraz więcej osobowości.
   Gdy Billi miał lat 16 próbował popełnić samobójstwo skacząc ze szkolnego dachu. W ostatniej chwili został powstrzymany przez swoją alternatywną osobowość: Ragena. Była to osobowość wykazująca się ochroną wobec innych. Nie krzywdził też dzieci i kobiet. Dodatkowo przejmował rolę dominującą w miejscach niebezpiecznych. Doskonale znał się na karate, był bardzo silny i jako jedyna osobowość mógł używać broni, nie rozróżniał kolorów dlatego szkicował tylko czarno-białe rysunki, był Jugosłowianinem. Należał on oczywiście do listy dziesięciu podstawowych osobowości Billego. Do tej listy należał również Allan lat 18 najbardziej wygadany ze wszystkich, dlatego to on najczęściej bywał na świecie., zwłaszcza gdy trzeba było porozumieć się z ludźmi z zewnątrz, był też oszustem i manipulatorem i jako jedyny palił papierosy, grał na bębnach i malował portrety. David lat 8 był strażnikiem bólu i pojawiał się zawsze gdy trzeba było przejąć cierpienie innej osobowości. Był jeszcze Tommy lat 16, spec od ucieczek, pojawiał się zawsze gdy trzeba było wyzwolić się z więzów, grał na saksofonie oraz był specem od elektroniki, antyspołeczny. Natomiast Danny ma lat 14 i bardzo boi się mężczyzn, maluje tylko martwe natury. No i jest jeszcze Adalana lat 19, kobiece alter ego Billego, bardzo tęskni za czułością i miłością, pisała wiersze.
    Można by było pisać jeszcze bardzo długo na temat wszystkich osobowości i ich relacji. Tak naprawdę jednak najważniejsza jest osobowość Nauczyciela, która sama sobie mówi: " To ja jestem Billym w jednym kawałku." Jako jedyny naprawdę wie o wszystkim. To dzięki niemu mogła powstać ta książka. Pojawił się dopiero po długich miesiącach pracy z psychiatrami.


   Książkę czyta się naprawdę szybko. Autor na samym początku już przedstawia listę wszystkich osobowości Milligana. I powiem szczerze, że był to bardzo dobry pomysł. Dzięki temu łatwiej się czyta, zwłaszcza w tych momentach gdy osobowości zmieniają się niczym kalejdoskop. Każda osobowość została też przez autora krótko opisana, dzięki temu wiadomo dlaczego te a nie inne osobowości się pojawiają. Początkowo książka zaczyna się jak bardzo dobry thriller. Z czasem dochodzi wątek psychologiczny. Wszystko razem robi na czytelniku piorunujące wrażenie. Polecam jak najbardziej przeczytanie tej książki. Sami musicie ocenić czy Billy Milligan był bardzo dobrym aktorem czy faktycznie cierpiał z powodu rozdwojenia jaźni. Ja po przeczytaniu nie mam wątpliwości.



Daję jej 10/10



..........................
Rok wydania 2015
Liczba stron 560
Wydawnictwo Wielka Litera



52/2019

Książka bierze udział w Olimpiadzie czytelniczej



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz