22 marca 2020

21. "Nasz stronniczy optymizm" -Dr Tali Sharot

             

                             * RECENZJA *
                      PREMIERA 23.03.2020
                  WYDAWNICTWO AMBER
Opis


Psycholodzy od dawna mieli świadomość, że większość ludzi ma często irracjonalnie pozytywne spojrzenie na świat. Dr Tali Sharot -jedna z najbardziej innowacyjnych badaczek neuronauki naszych czasów - odkrywa neuronalne podstawy optymizmu i jego znaczenie dla takich dziedzin, jak zdrowie, finanse, cyberbezpieczeństwo czy polityka. 

Ta książka zagłębia jedno z największych oszustw, do jakich zdolny jest ludzki umysł: stronniczość optymizmu. Bada,  kiedy jest ona adaptacyjna, a kiedy destrukcyjne- pisze Tali Sharot. I zabiera nas  na fascynującą wyprawę w głąb naszego mózgu. 

Taki Sharot wyjaśnia m.in.:
Dlaczego nie postrzegamy świata takim, jakim jest naprawdę. Jak i dlaczego umysł przekształca przewidywanie w rzeczywistość. Jak różnią się mózgi optymistów i pesymistów. Dlaczego najgorzej wychodzi nam przewidywanie tego, co może nas uszczęśliwić. Uświadami też, Jak optymistyczne złudzenia wpływają na nasze finanse, zawodowe i emocjonalne decyzje. I że optymizm może być podstawą naszej egzystencji.

Moja opinia

Znacie powiedzenie „Optymiści żyją dłużej"? Zostało to udowodnione.

Dr Tali Sharot posiada doktorat z neurologii oraz psychologii. Zajmuje się neurobiologią poznawczą na University College w Londynie, na wydziale Psychologii Eksperymentalnej.

W swojej książce „Nasz stronniczy optymizm” przedstawia szereg badań i eksperymentów potwierdzającą jej teorię na temat pracy mózgu oraz optymizmu. Sugeruje, że ludzki mózg jest domyślnie ustawiony na optymizm. Według niej, większość ludzi patrzy na swoją osobę i przyszłość przez „różowe okulary", a co za tym idzie, dzięki takiemu nastawieniu, ludzie ci odnoszą większe sukcesu w życiu prywatnym i zawodowym, mają więcej energii, czują się lepiej psychicznie i fizycznie. Posiadają również więcej nadziei i spokojniej podchodzą do zmartwień. Jednocześnie autorka zwraca uwagę, że zbyt wielki optymizm prowadzi do lekkomyślności i zbyt wielkiej pewności siebie. To zaś znowu prowadzi do podejmowania błędnych decyzji , jak i błędnego postrzegania rzeczywistości. Z drugiej strony zbyt mały optymizm sprzyja realistycznemu spojrzeniu na świat. A nawet pobudza mózg do pesymistycznego poglądu, że nigdy nic się nie uda i nie ma co próbować. Takie podejście nie gwarantuje ani szczęścia, ani zadowolenia z żadnej sytuacji. Ludzie, u których przeważa pesymizm, częściej też popadają w depresję. Co w takim razie jest lepsze? Autorka sugeruje, że najlepszy jest umiarkowany optymizm. 

Przy okazji autorka zwraca uwagę czytelnika na to, że ludzki mózg to największy oszust w dziejach. To on podsuwa nam nie zawsze prawdziwe wspomnienia dotyczące naszej przeszłości, a zarazem zbyt mocno koloryzuje nasze wyobrażenie o przyszłości. Autorka i na ten temat dzieli się hojnie wszystkimi badaniami, ukazując w nich w jaki sposób możemy oszukać samych siebie lub być oszukany m przez innych. A co najważniejsze nie zdajemy sobie z tego sprawy.


„Nasz stronniczy optymizm" to fascynujące studium nad ludzkim mózgiem w zakresie wyrażania emocji, podejmowania decyzji i przede wszystkim optymizmu. Powinna spodobać się każdemu kto interesuje się osobowością oraz działaniem mózgu. Prowokuje do myślenia oraz zmienia sposób postrzegania nas samych, świat i oczywiście mózg.

Moja ocena 7/10
Wydawnictwo: Amber
Rok wydania: 2020
Ilość stron 320
Tytuł oryginalny: The Optimism Bias: A Tour od The Irrstionslly Positive


Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Amber.

Książka bierze udział w Olimpiadzie czytelniczej 








2 komentarze:

  1. Po takie książki sięgam bardzo rzadko :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cóż.. Jak dla mnie to było nowe doświadczenie, jeśli chodzi o gatunek. Ale czasami warto 😁

      Usuń